0895 679936
ул. "арх.Камен Петков" 64
гр. Пловдив, 4000
Прието е да наричаме по този начин покривна конструкция с наклон от 1до 5°. На пръв поглед конструкцията наподобява тази на междуетажните стоманобетонни плочи, но проектирането и изпълнението ѝ е доста по-различно и се обуславя от основното ѝ предназначение – да предпазва сградата от външни влияния, да отговаря на термоизолационните изисквания, да бъде устойчива на корозия, електромагнитна радиация, химически и биологически вещества.
За разлика от скатните покриви, които най-често са с дървена конструкция, плоския покрив се изпълнява със стоманобетонова плоча, която укрепва значително къщата. Конструкцията на плоския покрив е по-дълготрайна от скатните и позволява допълнително усвояване на покривното пространство, чрез осигуряване на директен достъп. Често плоския покрив се оформя и като озеленена тераса или лоджия с осигурен достъп.
В зависимост от структурата на конструкцията плоските покриви могат да се изпънят по няколко начина:
Водоотвеждането при плоските покриви може да бъде осъществено по два начина: вътрешно и външно, но въпреки това, задържането на вода през периодите на обилни валежи или снеготопене се счита за основен техен недостатък. Качественото изпълнение по време на строителство е от съществено значение за дълготрайността на хидроизолацията. Необходимо е сезонно почистване на воронките от изсъхнали листа за безпрепятствено оттичане на дъждовната вода.
Известно е че 35% от загубите на топлина от къщата преминават нагоре, през покрива. Затова заедно с хидроизолацията е необходимо да се приеме съвместно и сигурно решение за топлоизолирането на покрива, чрез използването на минерална вата или плоскости от екструдиран полистирол с нисък коефициент на топлопреминаване. Плоският покрив е предпочитано решение при проектирането на пасивна къща без активно отопление, тъй като предоставя повече жилищно пространство, осигурява контрол и гъвкавост на движение на въздуха, без да се прави компромис с енергийната осигуреност на сградата.